პროექტ-გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ეკოლოგიური
პრობლემები საქართველოში
|
სწავლების საფეხური
|
X კლასი
|
საგანი
|
მათემატიკა
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში 30
მოსწავლე
განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეები კლასში არ არის
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
პროექტი
ემსახურება ეკოლოგიური პრობლემების გადაწყვეტას, მონაცემების მოძიებისთვის ინტერნეტის
გამოყენებით , მონაცემების ხელსაყრელი ფორმით წამოდგენას, წარმოდგენილი მონაცემების შესახებ მსჯელობას, დასკვნების გამოტანა-ჩამოყალიბებაში
გაწაფვას.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეები
გაეცნონ საქართველოს სხვადასხვა კუთხის ეკოლოგიურ პრობლემებს, შეძლონ წარმოადგინონ
მოპოვებული ინფორმაცია ხელსაყრელი ფორმით, ერთად იმსჯელონ დანახული პრობლემების გადაჭრის
გზებზე
განუვითარდებათ
ისტ-ის მიზნობრივად გამოყენების უნარ ჩვევა
|
პროექტის იდეა
|
საქართველოში ეკოლოგიური პრობლემების შესახებ
მონაცემების
მოძიება და მათი წარმოდგენა ხელსაყრელი ფორმით, პრობლემების ზრდის ან კლების ტენდეციები უკანასკნელ
წლებში.
|
საგანთან და ეროვნულ სასწავლო ჯგუფთან კავშირი
|
კავშირშია ბიოლოგიასთან
(ეცნობიან სხვადასხვა მცენარეებსა და იძიებენ ინფორმაციას გადაშენების პირას მყოფი
ცხოველების შესახებ), მათემატიკასთან (სტატისტიკური
პროცედურების
გამოყენება ყოველდღიურ ცხოვრებაში)
|
წინასწარი ცოდნა
|
მონაცემთა
წარმოდგენის ხერხები, EX-ში დიაგრამების აგება, პრეზენტაციის მომზადებa
PPT ფორმატში
|
ხანგრძლივობა
|
ორი
კვირა
|
მოსალოდნელი
შედეგები
|
მოსწავლეები მოიძიებენ მონაცემებს საქართველოში
ეკოლოგიური პრობლემების შესახებ. ისაუბრებენ ამ პრობლემებიდან რამოდენიმეს შესახებ,
გამოიყენებენ შესაბამის სტატისტიკურ მონაცემებს. წარმოადგენენ აღმოჩენილ პრობლემებს
ხელსაყრელი ფორმით, ისაუბრებენ ამ პრობლემების ზრდის ან კლების ტენდეციების შესახებ უკანასკნელ წლებში. მოძიებული მასალები აიტვირთება
ინტერნეტში http://ekologiae.blogspot.com/ და დაიდება
სკოლის ვებ.გვერდზე. კლასის ბლოგზე http://me10klassi.blogspot.com/
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეების
ჩართულობა გაკვეთილზე; აქტიურობა; ჯგუფური მუშაობა
შეფასების
კრიტერიუმები
მოსწავლეს
შეუძლია
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
მასწავლებლისა
და მოსწავლის სახელმძღვანელო მათემატიკა გოგიშვილი,
ვეფხვაძე, მებონია, ქურჩიშვილი
ინტერნეტი,
ცნობარები, სახელმძღვანელო „წითელი წიგნი“, ფორმატი, ფერადი ფანქრები, კომპიუტერი,
პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო
საკითხი (2 წთ)
აქტივობა1
კლასი
დაყოფილია ჯგუფებად და თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს პრეზენტაციას
I გუნდი
შავი
ზღვის სანაპიროს რაციონალური გამოყენება, პლაჟების დაცვა, ბუნებრივი რესურსების
დაცვა (ხე-ტყის უკანონო ჭრის აღკვეთა, ხანძრის შედეგად განადგურებული ტყის მასივების
აღდგენა. რა წვლილის შეტანა შეუძლიათ მდგომარეობის გაუმჯობესებაში? )
II გუნდი
ქალაქის ატმოსფეროს გაჭუჭყიანებას დონის მატების
ან კლების ტენდენციები (თბილისის ჰაერის ტემპერატურის საშუალო წლიურ მაჩვენებლები, ნალექებისა და ღრუბლიანი დღეების შესახებ მონაცემები,
სმოგი)
III გუნდი
საქართველოს წითელ წიგნში შეტანილი იშვიათ
და განადგრების პირას მისულ ცხოველთა და მცენარეთა ოდენობის ცვლილების ტენდენციების
შესახებ
IV გუნდი
ბუნებაში მტაცებელ ცხოველთა სარგებლიანობის
შესახებ
V გუნდი
პრობლემის
სტატისტიკური გამოკვლევის მნიშვნელობა, მოსახლეობაში ეკოლოგიური პრობლემების საჯაროდ
და თვალსაჩინოდ წარმოდგენის მნიშვნელობა.
აქტივობა 2 (6 წთ)
კროსვორდის
ამოხსნა (დანართი 1)
აქტივობა 3 (5 წთ)
შეფასება წინასწარ მომზადებული სქემის მიხედვით
მოსწავლეები თვითონ აფასებენ თავიანთ გუნდს და დანარჩენებსაც (დანართი 2)
|
დანართი 1
კითხვები კროსვორდის შესავსებად
1.
მონაცემთა ერთობლიობაში
რიცხვის გამეორება (სიხშირე)
2.
მონაცემთა დამუშავებას და ანალიზს შეისწავლის (სტატისტიკა)
3.
რისხვი რომელიც ყველაზე ხშირად გვხვდება (მოდა)
4.
საშუალო კვადრატული გადახრა იგივე (კვადრატული)გადახრა
5.
მონაცემებში უდიდესისა და უმცირესის სხვაობა (გიაპაზონი)
6.
სვეტოვანი დიაგრამა როდესაც მონაცემები დაჯგუფებულია
ინტერვალებად და წარმოადგენს ამ ინტერვალში მონაცემთა რაოდენობას (ჰისტოგრამა)
7.
ზრდის მიხედვით დალაგებულ მონაცენთა შუაში მდგომ რიცხვს
ეწოდება (მედიანა)
8.
მონაცემთა რიცხვითი ჯამი შეფარდებული მათ ოდენობასთან
არის (საშუალო)
დანართი 2
ურთიერთ შეფასება
|
I
|
II
|
III
|
IV
|
V
|
|||||||||||
1
|
შესაბამისობა თემასთან
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
2
|
თემის მრავალფეროვნება
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
აუდიტორიის ფლობა
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
4
|
აზრის მკაფიოდ გამოხატვა
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
5
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
6
|
წარდგენის ფორმა
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
7
|
შემოქმედებითობა
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
8
|
გუდურობა
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
9
|
მოსმენის კულტურა
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
10
|
თვალსაჩინოების გამოყენება
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|
3
|
2
|
1
|